Mały Gnom- nie gromadzić, nie otaczać się zapasami i majątkiem, które zmieniają spojrzenie na rzeczy istotne w życiu

Królik i Gnom spodobali się sobie wzajemnie i  zaczęli długą rozmowę. Gnom opowiadał Królikowi o miejscu pod ziemią, gdzie nie ma słońca, a Królik o życiu w lesie. Jakież to było szalenie interesujące – słyszeć o zmieniających się porach roku, o deszczu, który ożywia spragnioną roślinność i mgle otulającej trawy. Niewiarygodne też było dla Gnoma słuchanie o górach pokrytych śniegiem zimą i o strumieniach pościnanych od mrozu lodem.  Obu nowych znajomych radowała wzajemne towarzystwo.

-Od kiedy tu mieszkasz?- spytał Gnom Królika.

-Od niedawna, zaledwie od dwóch miesięcy.

-A gdzie mieszkałeś wcześniej?

-To smutna historia, nie wiem czy chcesz słuchać o smutnych wydarzeniach.

– Mieszkałem dwie mile stąd, lecz pewnego deszczowego i burzowego dnia piorun uderzył w moją chatkę i spłonęła zupełnie. Na szczęście nie byłem wówczas w środku, tylko gościłem w tym czasie u cioci. Gdy wróciłem -domu już nie było. Miałem w nim dużo mebli, ubrań, sprzętów i oszczędności.

-To naprawdę przykre- odparł Gnom- ale sam widzisz jak niewiele wart jest gromadzenie rzeczy. W jednej chwili można stracić wszytko. Natomiast Ty jesteś bogaty: potrafiłeś podzielić się ze mną swoim pożywieniem, zaprosiłeś mnie do swojego domu i zainteresowały Cię moje losy. Jesteś troskliwy, masz otwarte serduszko i potrafisz słuchać. To o wiele więcej niż posiadanie oszczędności.

-Tak myślisz? Naprawdę?- uradował się Królik- za to Ty jesteś wrażliwy na różnorodność przyrody, masz niebywała odwagę ( wyruszyłeś w podróż) i jesteś przyjacielski- odparł.

Dwoje znajomych uściskało się serdecznie i obiecali nigdy o sobie nie zapomnieć.